Tryptyk rzymski

Od 2003 do 2007 Marek Luzar zajmował się realizacją filmu Tryptyk rzymski według poematu Jana Pawła II. Jest reżyserem, scenarzystą i scenografem filmu.

filmografia-01

Prapremiera kinowa filmu miała miejsce w Krakowie w kinie Kijów 9 marca 2007 roku - relacja z premiery w TVP.
Film jest oparty o pełny tekst Tryptyku rzymskiego, dzieła określonego przez Jana Pawła II jako medytacje, ukazuje bliskie mu obrazy: ziemię rodzinną Autora, fragmenty fresków w Kaplicy Sykstyńskiej, wyobrażenia wędrówki pasterzy z Ur koczujących w ziemi chaldejskiej. Trzy części tego poematu, pozornie niezależne od siebie, mówią o tym samym: o Bogu - Stwórcy wszechrzeczy, Niewypowiedzianym, Samoistnym - i o człowieku, który szuka sensu własnego istnienia.
Film w różnych technikach animacji łączony z żywym planem.

Szkoła Mędrców

Filmy pod wspólnym tytułem - Szkoła Mędrców powstały na podstawie felietonów Marka Skwarnickiego publikowanych w Tygodniku Powszechnym.

Od 1991 roku do 1996 powstało 13 odcinków serii. Są to groteski filozoficzne poruszające ważkie egzystencjonalne problemy; tolerancji, indywidualizmu, sztuki.

reżyseria, opracowanie plastyczne i animacja: Marek LUZAR

scenariusz: Marek SKWARNICKI, Marek LUZAR

Producent TVP

szkola-medrcow

Czerwona łata

z serii 14 bajek z królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego

czerwona-lata-01
czerwona-lata-02

Etam, młodzieniec z małego miasteczka w Lailonii, zrywa gruszki z drzewa sąsiada dla swojej przyjaciółki Nity. Za kradzież zostaje naznaczony czerwoną łatą na spodniach. Wkrótce okazuje się, że łata jest zaraźliwa. Na spodniach wszystkich kolegów Etama pojawiają się czerwone łaty. Łaty powiększają się i chłopcy zamiast spodni noszą wielką czerwoną łatę. Postanawiają więc udawać, że mają czerwone spodnie. Kiedy przychodzą do szkoły, Nauczyciel zamiast spodni widzi jednak czerwone łaty. Każe im wrócić do szkoły dopiero wtedy, gdy będą mieli spodnie. Chłopcy, za radą Nity, robią dziury w łatach i naszywają na nie prawdziwe kolorowe łaty. Ku zdziwieniu chłopców Nauczyciel w szkole akceptuje połatane spodnie.

Tłumaczy im, że poprzedniego dnia mieli czerwone łaty, a teraz mają połatane spodnie. Można bowiem połatać spodnie, natomiast nie można połatać łat.

Film wyprodukowany (15’) w roku 1997 w TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu
Scenariusz, dialogi: Jan Zamojski
Reżyseria, plastyka: Marek Luzar
Layouty: Marek Luzar
Animacja: Edyta Budziszyn, Ewa Danel, Szymon Felkel, Elżbieta Kandziora, Krystyn Koczorski, Marek Luzar, Jarosław Maik, Paweł Iwanowski, Helena Oczko, Andrzej Radka, Ewa Rodewald, Ałła Siemicz, Jolanta Krysta Sobolak, Waldemar Szajkowski, Agnieszka Szcześniak, Lech Śmigaj
Muzyka: Andrzej Lamers
Narrator: Zbigniew Zapasiewicz oraz: Janusz Andrzejewski, Szymon Bobrowski, Zbigniew Groczal, Michał Grudziński,Daniela Popławska, Agnieszka Różańska
Kierownik artystyczny serii: Maciej Wojtyszko
Data produkcji: 31.12.1997; © TVP SA 1998

Ikary z Bielska-Białej

Seria filmów pt: „Ikary z Bielska-Białej” to podsumowanie dotychczasowych edycji nagród Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury. Przybliża sylwetki laureatów tej prestiżowej nagrody. Film realizowany jest w sześciu 30 minutowych częściach, opowiadających o kolejnych artystach nagrodzonych Ikarem. Film prezentuje krótkie wypowiedzi laureatów lub ich sylwetki w charakterystycznych dla nich działaniach twórczych. Traktuje swych bohaterów z lekkim przymrużeniem oka. Miejscem akcji są bielski rynek, Zamek i inne ciekawe architektonicznie miejsca. Projekt „Ikary z Bielska-Białej” realizowany jest przez Stowarzyszenie Twórczego Rozwoju Miasto 2B. Koordynatorem projektu jest Marek Luzar, producent i reżyser znany z realizacji filmu kinowego „Tryptyk rzymski”. W realizację projektu zaangażowany jest również Mirosław Sokół, dziennikarz i producent telewizyjny.

ikary-01

One Shining Moment

Teledysk zreaalizowany dla Mary Wajdzik, młodej utalentowanej i utytuowanej polskiej saksowanistki.

Kurierka

Rok 1943. W przedziale pociągu jadą 16-letnia kurierka AK i oficer SS. Dziewczyna ma tajną misję, wiezie walizkę z ważnymi dokumentami dla Jana Karskiego.

Oficer SS zafascynowany jej urokiem próbuje z nią flirtować.
Dziewczyna jest świadoma zagrożenia i cały czas trzyma ampułkę cyjanku między zębami. Wie co będzie, gdy
zostanie przyłapana z dokumentami wykradzionymi przez
4 więźniów podczas karkołomnej ucieczki z KL Auschwitz.

Scenariusz, reżyseria, opracowanie plastyczne, animatic: Marek Luzar
Film w trakcie realizacji.

kurierka-01

Sztuka animacji

Wstęp

Zapraszam do udziału w internetowym kursie z unikatowych technik animacji. Wspólnie będziemy odkrywać fascynujący świat sztuki filmowej. Seria "Sztuka animacji" realizowana jest w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu "Kultura w sieci".

Odcinek 1

W filmie Sztuka animacji cz.1 opowiadam i pokazuję proces realizacji etiudy filmowej w unikatowej technice malowania pod kamerą - malowanie mokre w mokre. Muzyka - Katarzyna Luzar-Błaż.

Odcinek 2

W filmie Sztuka animacji cz.2 pokazuję unikatową technikę animacji - animację soli. Na zakończenie premiera etiudy filmowej "Lot szybowca" zrealizowanej właśnie w tej technice. Muzyka - Katarzyna Luzar-Błaż.

Odcinek 3

W filmie Sztuka animacji cz.3 pokazuję unikatową technikę animacji wycinankowej i cały proces produkcji filmu animowanego realizowanego na wieloplanie na stole zdjęciowym jeszcze przed erą profesjonalnych programów komputerowych. Muzyka - Katarzyna Luzar-Błaż.

Seria "Sztuka animacji" realizowana jest w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu "Kultura w sieci".

image001

Cudaczek Wyśmiewaczek

cudaczek-wysmiewaczek-01

Ośrodek Teatralny –Teatr Banialuka, Bielsko-Biała, 1998

Cudaczek Wyśmiewaczek
Julia Duszyńskia

adaptacja,scenografia,reżyseria
Marek LUZAR

współpraca
Wiesława CADER

muzyka
Krystyna FUCZIK

piosenki
Krystyna FUCZIK
Marek LUZAR

występują
Wiesława CADER
Krystyna FUCZIK

Ośrodek Teatralny, Teatr BANIALUKA
Bielsko-Biała

Anhelli

Teatr Polski, Bielsko-Biała, 1999

zdjęcie z premiery - Marek Luzar

W roku 1999 Marek Luzar współpracował z Grzegorzem Królikiewiczem jako asystent scenografa w spektaklu Anhelli Juliusza Słowackiego - Teatr Polski, Bielsko-Biała;
Pełnił rolę asystenta scenografa również w telewizyjnej wersji spektaklu dla TVP.

anhelli-01

Tobiasz

tobiasz-01

Projekty lalek, scenariusz - Marek Luzar

Filmografia

W latach  2003 - 2007 zajmowałem się realizacją filmu Tryptyk rzymski według poematu Jana Pawła II.

Tryptyk rzymski jest ostatnim dziełem literackim papieża, jego niezwykłym testamentem, w którym w poetyckiej formie zawarł esencję swojego nauczania.

Jestem reżyserem, scenarzystą i scenografem filmu, w którym przenikają się różnorodne techniki animacji; od animacji klasycznej, animacji materiałów sypkich, malowania pod kamerą, animacji aktora, aż po zdjęcia z żywego planu.

Film można porównać do obrazu realizowanego na założeniach tryptyku. Kiedy obraz jest zamknięty, widać tylko dwie jego zewnętrzne części, które skłaniają do medytacji na zadany przez autora temat. Natomiast tryptyk po otwarciu prowadzi do poznania części środkowej, którą wyjaśniają wewnętrzne jego skrzydła.  Dodatkowo konstrukcja oparta jest na budowie centrycznej. Możemy wodzić wzrokiem wzdłuż historii, która widza zainteresuje zmierzając do środka. Zacząć możemy od peryferii obrazu, ale zawsze zbliżymy się do centrum. Z tym, że opowiadana  jest jedna historia, ale za każdym razem inaczej, przedstawiająca inny jej aspekt. Stąd różnorodność technik realizacyjnych w filmie.

Film zgodnie z papieskim poematem jest medytacją.

To film dla każdego, kto zechce się pochylić nad słowem Jana Pawła II.

(zdjęcia)

Projekty scenografii do filmu Tryptyk rzymski.

Aktualnie prowadzę własne studio filmowe -  Luzart Studio Kraków.

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE

  • 2022 - producent scenarzysta, reżyser, scenograf, montażysta filmu dokumentalnego TVP Kurierka
  • 2017 – producent, scenarzysta, reżyser, scenograf filmu dokumentalnego Kurierka – podróż
  • 2014 – 2017 producent serii filmów Ikary z Bielska-Białej, które przybliżają sylwetki laureatów nagrody Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury i sztuki
  • 2010 – producent filmu  Perły Bielska
  • 2007 - obecnie –  właściciel Luzart Studio Kraków
  • 2003 - 2007 – koproducent filmu animowanego Tryptyk rzymski wg poematu Jana Pawła II
  • 2003 - 2007 – reżyser, scenarzysta, animator w Studiu Anima Media w Bielsku-Białej
  • 2007 - 2008 – wykładowca w North Wales School of Art and Design w Wrexham, Wielka Brytania, w ramach projektu Leonardo da Vinci
  • 1999 – reżyser Wonderlands Animation Studio w Bielsku-Białej
  • 1998 – reżyser w Telewizyjnym Studiu Filmów Animowanych w Poznaniu
  • 1994-1995 – dyrektor artystyczny, reżyser, animator w Studiu Betel w Bielsku-Białej
  • 1988-1994 – reżyser, scenarzysta, animator w Studiu Filmów Rysunkowych
    w Bielsku-Białej
  • 1987-2017– udział w 44 wystawach zbiorowych, zorganizowanie 36 wystaw krajowych i zagranicznych malarstwa, rysunku, fotografii i scenografii

FILMOGRAFIA

  • 2022 - Kurierka - animowany dokument TVP; scenariusz, reżyseria, animacja, montaż. Luzart Studio Kraków
  • 2020 - Sztuka animacji - cykl filmów instruktażowych o unikatowych technikach animacji; scenariusz, reżyseria, animacja, montaż. Luzart Studio Kraków
  • 2019 - One Shining Moment - teledysk Marty Wajdzik Project; scenariusz, reżyseria, animacja, montaż. Luzart Studio Kraków
  • 2017 – Kurierka – podróż – film dokumentalny; scenariusz, reżyseria, montaż. Luzart Studio Kraków
  • 2014-2019 – seria filmów Ikary z Bielska-Białej, animowany dokument; scenariusz, reżyseria, animacja. Luzart Studio Kraków
  • 2013 – Marylka – film dokumentalny; scenariusz, reżyseria, montaż. Luzart Studio Kraków
  • 2013 – Marylka – czerwone niebo - animowany dokument; scenariusz, reżyseria, animacja. Luzart Studio Kraków
  • 2010 – Perły Bielska – film autorski, techniki mieszane. Luzart Studio Kraków
  • 2008 -2009 – filmy reklamowe dla TVP
  • 2007 – Tryptyk rzymski – film według poematu Jana Pawła II – reżyseria, scenariusz,
    Anima Media w Bielsku-Białej
  • 1998 – Czerwona łata – film z serii 14 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych według opowiadania Leszka Kołakowskiego – reżyseria, scenografia, dekoracje, animacja główna. TVSFA w Poznaniu
  • 1997 – Chorwacki tryptyk – dokument – scenariusz, reżyseria, montaż
  • 1997 – Reklama telewizyjna telefonów Liberty GSM – scenariusz, reżyseria, animacja
  • 1991-1996 – Szkoła Mędrców – cykl filmów animowanych dla TVP; Krowa, Lep, Kalesony Szczęścia, Ulica zmartwień i marzeń, Tajemnice śmietnika, Pan Frustrat, Kalesony szczęścia 2, Wilk i tolerancja, Fortepian, Krótkie spięcie; współautorstwo scenariusza, reżyseria, animacja główna, dekoracje. SFR w Bielsku-Białej Telewizor babci, Leniwa pszczoła, Amor, Nocna apteka, współscenarzysta, reżyseria, animacja główna, dekoracje. Studio Betel,
  • 1995 – Gimnastyka buzi i języka – czołówka do programu TVP redakcji dziecięcej. Studio Betel
  • 1993 – Finalista konkursu MTV Free Your Mind – scenariusz
  • 1993 – Film reklamowy dla firmy Techmex
  • 1990 – Seria Reksio i ptakiReksio i paw – animacja. SFR w Bielsku-Białej
  • 1990 – Seria Przygody Kapitana KliperaSzalony duch Rogera – animacja. SFR
    w Bielsku-Białej
  • 1990 – Seria Parodie sławnych westernów – Dyliżans dwa – animacja. SFR
    w Bielsku-Białej
  • 1989 – Ameryka, Ameryka, Kto mi dał skrzydła?, Dialog, Kabaret 44, Obraz – reżyseria, animacja, niezależna produkcja autorska
  • 1989 – Jeszcze jeden – scenariusz, reżyseria, animacja, dekoracje. Film realizowany techniką wycinanki pod kamerą, SFR w Bielsku-Białej
  • 1989 – Seria Kolorowa łąkaPaź Królowej – asystent reżysera. SFR w Bielsku-Białej

Szkoła Mędrców

Filmy pod wspólnym tytułem - Szkoła Mędrców powstały na podstawie felietonów Marka Skwarnickiego publikowanych w Tygodniku Powszechnym. Od 1991 roku do 1996 powstało 13 odcinków serii.
reżyseria, opracowanie plastyczne i animacja
Marek LUZAR
scenariusz
Marek SKWARNICKI
Marek LUZAR

Emisja: 1TVP S.A., w TVP Polonia, w TVP Kultura.

Filmy z serii Szkoła Mędrców

Krowa - o niezmienności...
Lep - o pułapkach...
Kalesony Szczęścia - o bezinteresownym darze serca...
Ulica zmartwień i marzeń - o zwykłych troskach, realizacji pragnień...
Wilk i tolerancja - czy jedynym sposobem jest uśpienie wilka...
Fortepian - o potędze tradycji...
Kalesony szczęścia 2 - dokument
scenariusz i reżyseria - Marek LUZAR
Tajemnice śmietnika - o historii...
Pan Frustrat - o przyjaźni...
Krótkie spięcie - w poszukiwaniu korzeni...
Telewizor babci - o cywilizacji wizualnej...
Leniwa pszczoła - o potędze reklamy...
Amor - aby coś wiedzieć o miłości trzeba się zakochać...
Nocna apteka -  jak wiele może jeden dobry człowiek...

Czerwona łata  z serii 14 bajek z królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego

Film wyprodukowany (15’) w roku 1997 w TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu

Scenariusz, dialogi: Jan Zamojski
Reżyseria, plastyka: Marek Luzar
Layouty: Marek Luzar
Animacja główna: Waldemar Sajkowski
Animacja: Edyta Budziszyn, Ewa Danel, Szymon Felkel, Elżbieta
Kandziora, Krystyn Koczorski, Marek Luzar, Jarosław Maik,
Paweł Iwanowski, Helena Oczko, Andrzej Radka, Ewa
Rodewald, Ałła Siemicz, Jolanta Krysta Sobolak, Waldemar Szajkowski, Agnieszka Szcześniak, Lech Śmigaj
Muzyka: Andrzej Lamers
W nagraniu dialogów udział wzięli:
Narrator: Zbigniew Zapasiewicz
oraz: Janusz Andrzejewski, Szymon Bobrowski, Zbigniew
Groczal, Michał Grudziński,Daniela Popławska, Agnieszka Różańska
Kierownik artystyczny serii: Maciej Wojtyszko
Film w technice animacji klasycznej wykonanej na celuloidach, 35 mm, kolor, 414 m/e, 15:08 min., Data produkcji: 31.12.1997; © TVP SA 1998

Etam, młodzieniec z małego miasteczka w Lailonii, zrywa gruszki z drzewa sąsiada dla swojej przyjaciółki Nity. Za kradzież zostaje naznaczony czerwoną łatą na spodniach. Wkrótce okazuje się, że łata jest zaraźliwa. Na spodniach wszystkich kolegów Etama pojawiają się czerwone łaty. Łaty powiększają się i chłopcy zamiast spodni noszą wielką czerwoną łatę. Postanawiają więc udawać, że mają czerwone spodnie. Kiedy przychodzą do szkoły, Nauczyciel zamiast spodni widzi jednak czerwone łaty. Każe im wrócić do szkoły dopiero wtedy, gdy będą mieli spodnie. Chłopcy, za radą Nity, robią dziury w łatach i naszywają na nie prawdziwe kolorowe łaty. Ku zdziwieniu chłopców Nauczyciel w szkole akceptuje połatane spodnie. Tłumaczy im, że poprzedniego dnia mieli czerwone łaty, a teraz mają połatane spodnie. Można bowiem połatać spodnie, natomiast nie można połatać łat.

Emisja: 2 X w 2TVP S.A., w TVP Polonia, w TVP Kultura.

Tryptyk rzymski

Film wyprodukowany (65’) w roku 2007 przez Anima Media w Bielsku-Białej.

Reżyseria: Marek Luzar

Zdjęcia: Paweł Śmietanka

Narracja: Krzysztof Kolberger

Muzyka: Rafał Rozmus

Scenopis, scenariusz, opracowanie plastyczne, scenografia: Marek Luzar

Animacja 2D: Aleksandra Korejwo, Aleksander Sobek, Anna Pregler, Azat Kuzhin, Elżbieta Szypcio, Krystyna Blachura, Marcin Wojciechowski, Marek Burda, Marek Luzar, Piotr Iwaszko, Róża Kolecka, Wiesław Winek

Animacja 3D: Robert Kempa, Łukasz Niewiadomski

Wystąpili: Anna Grabińska, Annalisa Giolo, Anna Zamróz, Artur Kwapis, Edyta Popławska, Kamil Gajdek, Kamil Iwo Dobrowolski, Katarzyna Kostrzewa, Katarzyna Pierścionek, Krzysztof Pomiotło, Magdalena Kwapis, Paweł Izdebki, Piotr Zakrzewski, Tomasz Drabek, Zbigniew "Kuba" Abrahamowicz

Charakteryzacja i bodypainting: Agnieszka Glińska - Art Color Ballet

Choreografia: Tomasz Gołębiowski, Jerzy Leszczyński

Film jest oparty o pełny tekst Tryptyku rzymskiego, dzieła określonego przez Jana Pawła II jako medytacje, ukazuje bliskie mu obrazy: ziemię rodzinną Autora, fragmenty fresków w Kaplicy Sykstyńskiej, wyobrażenia wędrówki pasterzy z Ur koczujących w ziemi chaldejskiej. Trzy części tego poematu, pozornie niezależne od siebie, mówią o tym samym: o Bogu - Stwórcy wszechrzeczy, Niewypowiedzianym, Samoistnym - i o człowieku, który szuka sensu własnego istnienia.

Film w różnych technikach animacji łączony z żywym planem.

Obszerna recenzja – KINO 09 maja 2007

04.03.2007 premiera.

Od 09.03.2007 w kinach

Dystrybucja filmu : Monolith Films

81 kopii filmowych (35mm)

DVD w sprzedarzy