Film i teatr
Czerwone Niebo – najnowszy projekt filmowy
“Czerwone niebo” to niezwykła historia o miłości, walce i marzeniach. W tle dramatycznych wydarzeń II wojny światowej, młoda komendantka AK – Marylka Sobocińska – przeżywa swoje pierwsze zauroczenia. Jej odwaga, wierność i radość życia zderzają się z brutalną rzeczywistością.
Projekt został zakwalifikowany do finały pitchingu filmów dokumentalnych na III Festiwalu Kultury Narodowej “Pamięć i Tożsamość”.
Kurierka – animowany film dokumentalny
Rok 1943. W pociągu zmierzającym do Warszawy siedzą w jednym wagonie 16-letnia kurierka AK Władysława Rzepecka i oficer SS. Dziewczyna wiezie ze sobą walizkę z tajnymi dokumentami dla Jana Karskiego, legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego.
Oficer SS nieświadomy jej tożsamości rozpoczyna rozmowę. Dziewczyna udaje, że się nim interesuje, ale w rzeczywistości myśli tylko o swojej misji. W ustach ma ukrytą ampułkę cyjanku, na wypadek gdyby została zdemaskowana. Kurierka wie, że jej walizka zawiera dokumenty, które ujawniają prawdę o KL Auschwitz, zdobyte przez czterech odważnych więźniów, którzy zdołali uciec.
Miejsce premiery: Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie pod patronatem Prezydenta RP, Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w Oświęcimiu, Kino Helios w Bielsku-Białej pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej.
Scenariusz, reżyseria, opracowanie plastyczne, animatic: Marek Luzar, muzyka: Katarzyna Luzar-Błaż
Kurierka – zwiastun
Teledysk – One Shining Moment
Teledysk zreaalizowany dla Mary Wajdzik. Młodej, utalentowanej i utytułowanej polskiej saksofonistki oraz kompozytorki, która swoją muzyką podbija świat jazzu.
Seria Ikary z Bielska-Białej
Ikary z Bielska-Białej to seria filmów dokumentalnych, która pokazuje twórczość i osobowość laureatów nagród Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury. W sześciu odcinkach poznajemy artystów, którzy otrzymali nagrodę Ikara – prestiżowe wyróżnienie dla osób zasłużonych dla kultury bielskiej.
Film jest pełen humoru, ciekawostek i inspiracji. Zobacz, jak laureaci opowiadają o swojej pasji, pracy i marzeniach. Podziwiaj ich dzieła w pięknych sceneriach bielskiego rynku, zamku i innych zabytkowych miejsc.
Kolejna seria jest w trakcie produkcji.
Kurs animacji online
Skorzystaj z darmowego kursu z unikatowych technik animacji i poznaj tajniki sztuki filmowej!
Nauczysz się, jak tworzyć niesamowite animacje z wykorzystaniem różnych materiałów i narzędzi. Zobaczysz, jak żywe stają się twoje pomysły i wyobrażenia. Seria “Sztuka animacji” jest częścią projektu “Kultura w sieci”, wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Odkryj niezwykłą technikę animacji soli i zobacz jej efekty w filmie “Lot szybowca”.
W drugiej części serii “Sztuka animacji” zaprezentuję ci, jak tworzę animacje z wykorzystaniem soli. To oryginalny sposób, który nadaje animacji niezwykłej dynamiki i kolorystyki.
Zobacz, jak powstaje film animowany w niezwykłej technice malowania pod kamerą.
W pierwszej części serii “Sztuka animacji” zaprezentuję ci, jak tworzę etiudę filmową z wykorzystaniem metody malowania mokre w mokre.
Zapoznaj się z niezwykłą techniką animacji wycinankowej i zobacz, jak tworzy się film animowany na wieloplanie.
W trzeciej części serii “Sztuka animacji” zaprezentuję ci, jak tworzę animacje z wykorzystaniem wycinanych z papieru postaci i tła.
Tryptyk Rzymski – animowany film inspirowany poematem Jana Pawła II
Wielkoformatowy projekt kinowy zrealizowany we współpracy z artystami z całej Polski. Film opiera się na tomie poetyckim Papieża Jana Pawła II. Ukazuje obrazy bliskie Karolowi Wojtyle: rodzinne strony, freski z Kaplicy Sykstyńskiej, pasterzy z Ur wędrujących po ziemi chaldejskiej. Projekt łączy różne techniki animacji z żywym planem, tworząc niepowtarzalną atmosferę i przekaz.
Tryptyk rzymski to dzieło, w którym Jan Paweł II medytuje nad Bogiem, człowiekiem i naturą. To trzy części poematu, pozornie niezależne od siebie, ale mówiące o tym samym: o Bogu – Stwórcy wszechrzeczy, Niewypowiedzianym, Samoistnym – i o człowieku, który szuka sensu własnego istnienia. To dzieło, które porusza głębokie kwestie wiary, nadziei i miłości.
Film “Tryptyk rzymski” miał swoją prapremierę kinową w Krakowie w kinie Kijów 9 marca 2007 roku.
Szkoła Mędrców
Seria filmów animowanych, które w humorystyczny i ironiczny sposób przedstawiają różne aspekty ludzkiego życia.
Szkoła Mędrców, zrealizowana na podstawie felietonów Marka Skwarnickiego, publikowanych w Tygodniku Powszechnym. To 13 odcinków, które poruszają ważkie egzystencjonalne problemy, takie jak tolerancja, indywidualizm, sztuka.
Projekt był produkowany przez TVP w latach 1991-1996.
Wybrane kadry z filmu:
Czerwona łata – film animowany
Film animowany o młodzieńcu Etam z małego miasteczka w Lailonii. Pewnego dnia, chcąc zaimponować swojej przyjaciółce Nicie, podkrada gruszki z ogrodu sąsiada. Nie wie jednak, że to nie zwykłe owoce, lecz magiczne łaty, które przenoszą się na spodnie tych, którzy je zrywają. Wkrótce cała grupa przyjaciół Etama ma na nogach czerwone łaty, które rosną i zasłaniają całe ubrania.
Film wyprodukowany został w roku 1997 w TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu.
Wybrane kadry z filmu:
Jeszcze jeden – debiut filmowy
Jeszcze jeden to film animowany, który przenosi do świata totalizmu, gdzie ludzie żyją w strachu i podporządkowaniu. Dobrze strzeżony obóz – druty kolczaste, wartownicy, psy – i rosnąca w nim powoli idea wolności. Jednak nad wszystkim czuwa wszechobecny imperator.
Animacja została wyprodukowana przez SFR Bielsko-Biała i miała swoją premierę w 1989 roku. Film został zrealizowany techniką animacji wycinankowej na wieloplanie, co nadaje mu niepowtarzalny styl i klimat.
Kilka kadrów z filmu:
Teatr
Cudaczek Wyśmiewaczek
Cudaczek-Wyśmiewaczek to sztuka o małym lichu, który żyje ze śmiechu i wyśmiewa się z dzieci, zwłaszcza z panny Obrażalskiej. Pewnego dnia przeżywa wielką zmianę, kiedy zaczyna pomagać dzieciom w ich problemach i sprawiać im radość. To sztuka o wolności, twórczości i przyjaźni skierowana do dzieci.
Premiera odbyła się w Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej w 1998 roku.
Adaptacja, scenografia, reżyseria:
Marek Luzar
Tobiasz
Projekt sztuki teatralnej opartej na postaci Tobiasza opisanej w Starym Testamencie.
Projekt lalek oraz scenariusz: Marek Luzar
Anhelli
„Anhelli” to poemat Cypriana Kamila Norwida stylizowany na przypowieść biblijną. To opowieść o losie narodu, który traci niezależność pod ciosami wroga i z powodu własnych, zbrodniczych
zaniechań oraz drodze usianej grobami skazańców prowadzi do wolności.
Premiera odbyła się w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej w 1999 roku.
Marek Luzar – asystent scenografa w spektaklu Anhelli dla Teatru oraz podczas tworzenia telewizyjnej wersji spektaklu dla TVP.
Poznaj moją ofertę i wejdź do świata sztuki!
Filmografia
DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE
-
2022 – producent scenarzysta, reżyser, scenograf, montażysta filmu dokumentalnego TVP Kurierka
-
2017 – producent, scenarzysta, reżyser, scenograf filmu dokumentalnego Kurierka – podróż
-
od 2014 – producent serii filmów Ikary z Bielska-Białej, które przybliżają sylwetki laureatów nagrody Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury i sztuki
-
2010 – producent filmu Perły Bielska
-
2007 – obecnie – właściciel Luzart Studio Kraków
-
2003 – 2007 – koproducent filmu animowanego Tryptyk rzymski wg poematu Jana Pawła II
-
2003 – 2007 – reżyser, scenarzysta, animator w Studiu Anima Media w Bielsku-Białej
-
2007 – 2008 – wykładowca w North Wales School of Art and Design w Wrexham, Wielka Brytania, w ramach projektu Leonardo da Vinci
-
1999 – reżyser Wonderlands Animation Studio w Bielsku-Białej
-
1998 – reżyser w Telewizyjnym Studiu Filmów Animowanych w Poznaniu
-
1994-1995 – dyrektor artystyczny, reżyser, animator w Studiu Betel w Bielsku-Białej
-
1988-1994 – reżyser, scenarzysta, animator w Studiu Filmów Rysunkowych
w Bielsku-Białej -
1987-2017- udział w 44 wystawach zbiorowych, zorganizowanie 36 wystaw krajowych i zagranicznych malarstwa, rysunku, fotografii i scenografii
FILMOGRAFIA
-
2022 – Kurierka – animowany dokument TVP; scenariusz, reżyseria, animacja, montaż. Luzart Studio Kraków
-
2020 – Sztuka animacji – cykl filmów instruktażowych o unikatowych technikach animacji; scenariusz, reżyseria, animacja, montaż. Luzart Studio Kraków
-
2019 – One Shining Moment – teledysk Marty Wajdzik Project; scenariusz, reżyseria, animacja, montaż. Luzart Studio Kraków
-
2017 – Kurierka – podróż – film dokumentalny; scenariusz, reżyseria, montaż. Luzart Studio Kraków
-
2014 – 2019 – seria filmów Ikary z Bielska-Białej, animowany dokument; scenariusz, reżyseria, animacja. Luzart Studio Kraków
-
2013 – Marylka – film dokumentalny; scenariusz, reżyseria, montaż. Luzart Studio Kraków
-
2013 – Marylka – czerwone niebo – animowany dokument; scenariusz, reżyseria, animacja. Luzart Studio Kraków
-
2010 – Perły Bielska – film autorski, techniki mieszane. Luzart Studio Kraków
-
2008 -2009 – filmy reklamowe dla TVP
-
2007 – Tryptyk rzymski – film według poematu Jana Pawła II – reżyseria, scenariusz,
Anima Media w Bielsku-Białej -
1998 – Czerwona łata – film z serii 14 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych według opowiadania Leszka Kołakowskiego – reżyseria, scenografia, dekoracje, animacja główna. TVSFA w Poznaniu
-
1997 – Chorwacki tryptyk – dokument – scenariusz, reżyseria, montaż
-
1997 – Reklama telewizyjna telefonów Liberty GSM – scenariusz, reżyseria, animacja
-
1991 – 1996 – Szkoła Mędrców – cykl filmów animowanych dla TVP; Krowa, Lep, Kalesony Szczęścia, Ulica zmartwień i marzeń, Tajemnice śmietnika, Pan Frustrat, Kalesony szczęścia 2, Wilk i tolerancja, Fortepian, Krótkie spięcie; współautorstwo scenariusza, reżyseria, animacja główna, dekoracje. SFR w Bielsku-Białej Telewizor babci, Leniwa pszczoła, Amor, Nocna apteka, współscenarzysta, reżyseria, animacja główna, dekoracje. Studio Betel,
-
1995 – Gimnastyka buzi i języka – czołówka do programu TVP redakcji dziecięcej. Studio Betel
-
1993 – Finalista konkursu MTV Free Your Mind – scenariusz
-
1993 – Film reklamowy dla firmy Techmex
-
1990 – Seria Reksio i ptaki – Reksio i paw – animacja. SFR w Bielsku-Białej
-
1990 – Seria Przygody Kapitana Klipera – Szalony duch Rogera – animacja. SFR
w Bielsku-Białej -
1990 – Seria Parodie sławnych westernów – Dyliżans dwa – animacja. SFR
w Bielsku-Białej -
1989 – Ameryka, Ameryka, Kto mi dał skrzydła?, Dialog, Kabaret 44, Obraz – reżyseria, animacja, niezależna produkcja autorska
-
1989 – Jeszcze jeden – scenariusz, reżyseria, animacja, dekoracje. Film realizowany techniką wycinanki pod kamerą, SFR w Bielsku-Białej
-
1989 – Seria Kolorowa łąka – Paź Królowej – asystent reżysera. SFR w Bielsku-Białej
Zamów projekcje filmu wraz ze spotkaniem autorskim.
Napisz lub zadzwoń:
e-mail: marekluzart@gmail.com
telefon: +48 606 386 826